wtorek, 08 maj 2018 00:00

Kotłownie zwiększają swoją wydajnosć

W należącej do sandomierskiego PEC-u kotłowni „Rokitek”, w wyniku modernizacji, sprawność wytwarzania ciepła wzrosła z 76% do ponad 84%. Wiąże się to z modernizacją dwóch kotłów węglowych WR-5 na kotły WR-7M, obiegu wody w kotłowni oraz wprowadzaniem automatycznego systemu sterowania pracą kotłowni.

Wykonano również modernizację instalacji odpylania spalin na w tych kotłach, która pozwoliła na dotrzymanie zaostrzonych norm emisji zanieczyszczeń. Systematycznie prowadzona jest też wymiana starych sieci ciepłowniczych na nowoczesne sieci preizolowane. Obecnie 66 % sieci ciepłowniczej z kotłowni ,,Rokitek ” i 78% sieci z kotłowni ,,Stocznia” w prawobrzeżnej części miasta, wykonanych jest w technologii preizolowanej. W ubiegłym roku przeprowadzono także modernizację instalacji odpylania w kotłowni węglowej ,,Stocznia”. Między innymi to spowodowało, że Spółka nie przekracza wielkości emisji zanieczyszczeń, ustalonych normami i decyzjami administracyjnymi.
W najbliższych latach PEC planuje likwidację dwóch dwufunkcyjnych węzłów grupowych wymiennikowych zasilanych z kotłowni ,,Rokitek” i zainstalowania w budynkach zasilanych dotychczas z węzłów grupowych, dwufunkcyjnych węzłów kompaktowych wraz z wysokoparametrowymi przyłączami ciepłowniczymi do tych węzłów. Pozwoli to wyeliminować straty ciepła niskoparametrowymi sieciami centralnego ogrzewania i ciepłej wody biegnącymi z węzła grupowego do budynków i ograniczyć koszty ogrzewania i dostawy ciepłej wody.
Planowana jest również budowa w kotłowni ,,Rokitek” źródła kogeneracji gazowej, produkującego energię elektryczną i ciepło na potrzeby podgrzania wody użytkowej. Pozwoli to na efektywniejsze wykorzystanie energii paliwa gazowego i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w wyniku zmniejszenia zużycia węgla. W okresie letnim zostanie całkowicie wyeliminowana emisja spalin i pyłów. Energia cieplna dla potrzeb podgrzania ciepłej wody będzie produkowana wyłącznie z gazu ziemnego.

Licznik odwiedzin

Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
Ten miesiąc
Poprzedni miesiąc
Wszystkie dni
61
421
720
2830
2181
19609
1159753


Twoje IP3.233.219.103

Zgłoś awarię

Zgłoszenia przyjmujemy całodobowo pod numerem

993

W zgłoszeniu prosimy o:

  • imię i nazwisko,
  • adres,
  • objawy awarii

Biuletyn Informacji Publicznej

Kontakt z nami

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
Spółka z o.o.
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 8
27-600 Sandomierz
tel.: 15 832 58 40, 15 832 58 80
fax.: 15 832 50 76